„Dnes odstrániš tie všetky puklice!“ hystericky kričala manželka z detskej izby. Zvraštil som obočie a nechápavo som sa zamyslel, aké puklice, čo ju to zase chytá? „Čo si sa zbláznila, veď som ich nasadil na tie kolesá len pred týždňom, prečo by som ich mal odstrániť?“„Ááááále, Ježišmáááária, nie tie na aute, poď sa pozrieť tu na tieto!“ „Ty si snáď kúpila ešte jedny?“ vystrelil som z pohovky a letel za ňou. Videl som, ako manželka hystericky obracia listy fikusu, ktorý zhodil už asi polovicu listov. „Ty počúvaj, ten fikus je opadavý ker?“ pýtam sa nechápavo a hľadám očami nové spomínané puklice. „Neser ma a poď sem ! O týchto pukliciach hovorím !“ obrátila list fikusu a strčila mi ho pod nos. „To myslíš tieto hnedé, asi 2 až 4 mm malé pokrievky na listoch, kvôli ktorým tak histerčiš a trasieš s tým chudákom, až mu z toho opadali listy?“ Tak z tým zatras poriadne, nech odpadnú aj tie čudá, nie?“ „Ty si ale somár, ja tým netrasiem! To tieto prisaté pľuhy, ktoré sa nachádzajú už skoro na celej rastline, ju vysávajú zo štiav a preto tak opadáva. Ešte k tomu vylučujú aj toto lepkavé svinstvo! Pozri, koľko stoviek vajíčok je pod tými štítkami. A to svinstvo sa potom rozlieza aj po ostatných rastlinách. Už mi zlikvidovali citrónovník a orchideu. “ smutne dodala. Takto asi môže vyzerať rozhovor, ak manžel uznáva ako jedinú zeleň sušený petržlen v slepačej polievke a manželka sa každodenne láska s kvetenou, ktorou sa obklopila.
Predchádzajúcim čiastočne prifarbeným príbehom som vám len chcel predstaviť jednu z možných pohrôm, ktoré často postihujú okrasné kvety v domácnosti a stáva sa, že majiteľ napadnutého kvetu si nevie s týmto problémom už rady. Puklice /Coccoidea/ napádajú napríklad fikusy, čo si často všimneme až vtedy, keď začnú z neho masívne padať listy a na záchranu rastliny je už väčšinou neskoro. Nevenujem sa tejto téme len tak náhodou, lebo minulý týždeň som si zohnal lacno pekný bonsajový fikus a musím ho zbaviť tejto nežiaducej fauny. Našťastie mám s tým skúsenosti a tak po ozdravnom procese vám ho neskôr predstavím v potrebnej kondícii. Najlepšia a najosvedčenejšia, ako vo všetkom je však prevencia, a to časté kontrolovanie listov a preventívny postrek mne už osvedčeným Begraluxom. Ak sa len predsa vyskytnú nejaké puklice, prácne ich mechanicky odstraňujem mydlovou vodou. Je to beh na dlhé trate, ale nemienim len tak stratiť pekný a obľúbený kúsok kveteny zo svojej zbierky.
Keďže je dnes piatok, tak ja len takto naľahko s prianím pekného víkendu ORAVAK. .
Komentáre
cmuklice :-
a v nedelu sa sanuj-od roboty hamuj!
uzi si ju v pohode-v laske - k zene,k prirode.. :-
to ti doma
Mne sa to ľúbi velice,
veď ja zničím tie puklice!
cmuklice
mrchy,
hmmm, poučné
Palmy
Príčinou je suchý vzduch. Počas teplého počasia nezabúdajte listy pravidelne rosiť.
Ďalšími možnými príčinami môžu tiež byť nedostatočná zálievka, chladný vzduch či poškodenia.
Žltnutie listov paliem
Príčinou je nedostatočná zálievka. Pri nedostatočnej zálievke budú počas letných mesiacov korene palmy trpieť suchom.
Drobné hnedé škvrny na listoch
Príčinou je škvrnitosť, ktorá bola vyvolaná prelievaním alebo nachladnutím. Napadnuté listy odstráňte.
Ďalšou možnou príčinou môže byť veľmi tvrdá zálievková voda.
Hnedé listy
Býva prirodzené, ak tie najspodnejšej palmové listy hnednú a klopí sa. Odstráňte je nie trhaním, ale odrezaním. Pri hromadnom hnednutie listov navyše v spojení s hnilobou je príčinou preliatie.
Palmy a ich škodcami
Palmy najčastejšie napádajú vošky, svilušky, Thrips. Ochranou je zber napadnutých častí rastlín a následné spálenie. Môžeme použiť aj chemický prípravok Pirimor.
oravienko,